Сонячна енергія стає важливою складовою сучасного промислового будівництва. Дедалі більше компаній прагнуть інтегрувати фотоелектричні панелі у свої об’єкти, щоб зменшити залежність від традиційних джерел енергії та оптимізувати експлуатаційні витрати.
Як LLENTAB адаптує конструкції до сучасних вимог та які виклики виникають при модернізації існуючих об’єктів — розповідає Дмитро Стаднік, головний інженер проєктів LLENTAB.
Тенденції розвитку енергетичного ринку диктують збільшення використання відновлюваної енергетики. Як LLENTAB адаптується до зростаючого попиту на встановлення сонячних станцій?
Так, протягом останнього року ми спостерігаємо значний ріст запитів від клієнтів на встановлення сонячних панелей. Це стосується як нових будівель, так і вже зведених об’єктів.
Багато замовників просять передбачити навантаження від фотоелектричних систем на етапі проєктування. Вони планують використовувати сонячну енергію якщо не з перших днів експлуатації будівлі, то принаймні в найближчому майбутньому.
Водночас, дедалі частіше трапляються випадки, коли замовники хочуть обладнати сонячними станціями об’єкти, збудовані LLENTAB кілька років тому. У такому разі ми надаємо повну технічну підтримку, допомагаємо оцінити несучу здатність покрівлі та надаємо рекомендації щодо інтеграції сонячних панелей без ризику для конструкції.

Дмитро Стаднік,
Головний інженер проєктів LLENTAB

Чи потребують реалізовані будівлі LLENTAB додаткових заходів перед встановленням сонячних панелей?
У більшості таких випадків втручання до конструкцій будівлі або мінімальне, або взагалі не потрібне. Проте, якщо об’єкт був розрахований за старими нормами (СНіП), можливо, знадобиться підсилення каркасу. Ми аналізуємо кожен випадок окремо, щоб знайти оптимальне рішення.
Які виклики виникають при встановленні сонячних панелей?
На думку постачальників сонячних станцій, оптимальний кут нахилу для фотоелектричних панелей, який дозволяє повністю використовувати їх потенціал, становить близько 30 градусів. Однак таке рішення створює великі додаткові навантаження, зокрема: від снігових мішків на даху, підриву при дії вітру і т. д. При таких умовах ми зобов’язані вживати заходи для забезпечення належної міцності конструкцій.
Ми пропонуємо інший підхід – встановлювати панелі паралельно покрівлі. Це дозволяє досягти ефективності без додаткових витрат на зміцнення каркасу. Достатньо додати кілька додаткових панелей, щоб компенсувати незначне зниження продуктивності. Вигідніше змиритися з невеликим зниженням ефективності установки, заощадивши час і гроші на необхідному зміцненні конструкції.
Які умови є найкращими для встановлення сонячних панелей на реалізованих об’єктах?
Якщо немає потреби покривати панелями всю площу даху, ми допомагаємо підібрати оптимальні місця для монтажу панелей. Це вдале рішення, що дозволяє мінімізувати витрати та уникнути конструктивних змін до будівлі.
Які конструкції можуть потребувати підсилення у разі необхідності?
У деяких випадках може знадобитися зміцнення дахових ригелів або покрівельних елементів, а іноді й колон. Проте, на практиці, необхідність підсилення колон зустрічається дуже рідко.
Важливо враховувати, що процес зміцнення каркасу відбувається в умовах експлуатації будівлі, що може ускладнювати роботи. Наприклад, у складських приміщеннях з високими стелажами доступ до конструкцій може бути обмеженим. Ми завжди прагнемо знайти рішення, яке мінімізує дискомфорт для клієнта.
Чи має значення тип покрівлі?
Будівлі LLENTAB мають покрівлю з профільованого листа або ПВХ-мембрани. Ми використовуємо перевірені рішення для обох типів і співпрацюємо з надійними виробниками фотоелектричних систем.


Чи траплялись на вашому досвіді якісь нестандартні запити?
Минулого року ми консультували нашого клієнта – виробника молочної продукції, для якого ми реалізували вже три будівлі. Однією з умов було запланувати місця встановлення сонячних панелей так, щоб при цьому не довелося проводити роботи зі зміцнення конструкцій у міжферменному просторі та не порушувати цілісність конструкції LLENTAB. Це було пов’язано з неможливістю переривати виробничі процеси всередині будівлі та не допустити порушення цілісності конструкцій стелі.
Виходячи з цих умов, ми проаналізували та виявили зони меншої завантаженості будівлі. Фотоелектричні панелі були встановлені саме в цих місцях, і в результаті не вимагали жодного втручання до конструкцій каркасу.
Як врахування навантажень від сонячних панелей впливає на металоємність будівель?
Навантаження від сонячних панелей є мінімальним, якщо вони встановлюються без баластових конструкцій. Загальне збільшення металоємності каркасу складає всього 1-2%. Лише у випадку будівель із великим прольотом, наприклад, 50 метрів, це може мати більш значний вплив. Тому ми рекомендуємо враховувати встановлення сонячних панелей ще на етапі проєктування.
LLENTAB активно підтримує перехід на відновлювану енергетику. Ми сприяємо встановленню сонячних станцій як у нових проєктах, так і у вже реалізованих будівлях LLENTAB. Такий підхід дозволяє нашим клієнтам оптимізувати енергетичні витрати та бути готовими до майбутніх викликів.