Hjort Knudsen – сімейний бізнес родом з Данії. Вже понад 50 років компанія перебуває на передовій інновацій меблевої справи та має власні запатентовані методи виробництва. Втім, мало хто здогадується, що тисячі крісел та диванів з добре впізнаваним європейському споживачу скандинавським стилем, насправді виготовлені в Україні.
За майже 15 років роботи на локальному ринку вдалось розбудувати потужну виробничу інфраструктуру. А відкриття п’ятої та найбільшої фабрики у Рівному у березні 2022-го стало справжньою історією перемоги в умовах війни: як для місцевої громади, так і для інвестора та виконавців проєкту, переконаний директор Hjort Knudsen в Україні Стін Лаурсен.
Чи пам’ятаєте, як зароджувався бізнес Hjort Knudsen в Україні? До яких масштабів сьогодні доросла компанія?
Сьогодні Hjort Knudsen – це п’ять локацій в Україні із загальною виробничою площею 45 тис. кв. м та штатом близько 1900 працівників.
Першим найважливішим етапом роботи в Україні стало вивчення менталітету локальних працівників та запровадження корпоративної культури компанії Hjort Knudsen. Коли цей період завершився, ми разом з працівниками вже мали розуміння, куди йдемо і чого прагнемо.
А розпочалася історія Hjort Knudsen в Україні зі створення виробництва на основі двох простих процесів: розкрій тканини та пошиття чохлів на крісла та дивани. Першою локацією став Львів, далі ми запустили виробничі потужності (розкрій тканини, шкіри та пошиття чохлів) у Почаєві Тернопільської області.
Цей напрямок дуже успішно та стрімко розвивався, тому в певний момент рішення про часткове перенесення виробництва з Польщі до України стало абсолютно логічним кроком для нас. Ми стали на шлях організації повного виробничого циклу в Україні.
Придбали консервний завод у Бродах на Львівщині запустили на його місці виробництво меблів, а у 2019 році побудували новий цех площею 5,2 тис. кв. м. Втім вже через два роки нам стало тісно: “меблі люблять простір”. Тому ми додатково побудували в Бродах великий склад площею 3,2 кв. м і це дозволило повністю перенести виробництво крісел з Польщі в Україну. Також тут здійснюється метало- та деревообробка. Сьогодні в Бродах розміщується – без перебільшення – серце компанії Hjort Knudsen. Це повністю незалежний та внутрішньо інтегрований виробничий вузол. Кожне крісло у світі, яке продається під брендом Hjort Knudsen, виробляється у маленькому містечку Броди на Львівщині.
Далі ми придбали локацію в Великих Мостах Львівської області та побудували тут виробництво, яке крім пошиття, орієнтоване на повний цикл деревообробки: від стадії кругляка до дерев’яних міні-деталей, якими комплектується кожен диван, крісло, ліжко.
Стін Лаурсен
Директор HJORT KNUDSEN в Україні
Відкриття фабрики у Рівному відбулось навесні 2022 року. Перед якими труднощами постала компанія в процесі реалізації проєкту?
Основною мотивацією для початку будівництва фабрики було прагнення до розширення бізнесу. Ми підписали договори про збільшення обсягів виробництва, тому ці нові 16 тис. кв. м були перш за все необхідні, щоб виконати умови контрактів.
Довгий список претендентів включав 9 компаній. Нашою ціллю було порівняти “апельсини з апельсинами”, тому кожна з компаній відповідала на однакові запитання. Ми також просили всіх надати чіткий перелік того, що входить у запропоновану вартість, однак не всі це зробили. Після детального розгляду ми продовжили перемовини лише з трьома компаніями.
На кінцевому етапі ухвалення рішення нам було важливо отримати прозорі та чіткі відповіді щодо розрахунків. Бюджет будівлі LLENTAB був дещо більшим, порівняно з рештою. Втім, коли ми ставили нішеві запитання стосовно тих чи інших деталей кошторису, два інші претенденти казали: це стане зрозуміло пізніше. Ми впевнені, що це “пізніше” коштувало б нам в кінці реалізації проєкту набагато більше, ніж чіткі та прогнозовані прорахунки LLENTAB по фінансах та часу.
Чи коріння LLENTAB було вагомим фактором для вас? Адже як і Hjort Knudsen, ця компанія родом з сім’ї скандинавських країн. У вас можуть бути схожі цінності та принципи, підходи до ведення бізнесу.
Насправді це не було суттєвим фактором. Ми не боїмося працювати з українськими бізнесами, навпаки – працюємо дуже тісно. До прикладу, на майданчику в Польщі виробництво почало розвиватися у 1999 році. Зараз у Hjort Knudsen там 55 тис. кв. м під одним дахом і всі вони побудовані польськими підрядниками. Жодного упередженого ставлення до локальних гравців у нас не було і немає. Головне – чітко дотримуватись часових і бюджетних зобов’язань.
Чи всіма аспектами співпраці з LLENTAB ви задоволені?
На перший погляд, може здатися, що компанії LLENTAB не вистачає гнучкості. Рішення, які пропонує компанія – схожі до конструктора Lego, який можна скласти тільки в певний спосіб. Нам доводилось підлаштовувати розміщення своїх відділів, цехів, виробничих потужностей під загальну концепцію LLENTAB. Але для нас це не проблема, а швидше додаткова задача. Проблема – це коли ти не знаєш, в яку суму тобі обійдеться проєкт на виході, скільки часу займе його реалізація.
Чи є у вас плани щодо подальшого розширення або модернізації виробничих потужностей?
Довгострокову стратегію розвитку в Україні нам довелось відкласти на пізніше. Головна задача сьогодні – витримати удар, зберегти бізнес таким як він є. Наші показники ще не досягли очікуваного максимуму. Локація в Рівному має великий потенціал, є куди рости. Втім, ми маємо бути впевнені, що збільшуючи об’єми замовлень, зможемо гарантувати повне забезпечення відповідною кількістю робочої сили. На сьогодні це доволі складне питання. Зараз ми конкуруємо за працівників не лише з іншими меблевими виробниками, але й з усім бізнесом в Україні та навіть в найближчому закордонні.
Існує упереджена думка, що виготовлення меблів – це не жіноча справа. Ми ж хочемо зламати його і робимо все для цього. Насамперед оптимізуємо всі свої виробничі процеси таким чином, щоб уникати значного навантаження на працівника. І дійсно сьогодні я бачу на виробництві все більше жінок. Здається, своїм прикладом нам як конкретному гравцю на ринку Європи вдалося зламати стереотип, що це меблярство – це чоловіче ремесло.