На безпеці економити не варто, каже Павел Костжевський. Системи захисту від падіння, які використовуються в сучасних сталевих будівлях, доступні в багатьох варіантах, та адаптовані до можливостей кожного замовника. Невеликі додаткові витрати на етапі будівництва роблять подальше обслуговування даху легшим, швидшим, ефективнішим – і, перш за все, позбавленим ризику.

Які стандарти щодо дахових систем захисту від падіння застосовуються в будівельній галузі?
Нормативно-правові акти про охорону праці зобов’язують роботодавця забезпечити безпечні умови праці працівника. Відповідно до закону, люди, які працюють на висоті, тобто понад 1,3 метри, повинні бути захищені відповідними засобами захисту від падіння. Роботодавець зобов’язаний належним чином організувати працю, забезпечити інструктаж на робочому місці, призначити відповідальних осіб. Найважливішим документом у цьому контексті є Закон про охорону праці.
Як правило, найбільш доцільно використовувати засоби колективної безпеки, наприклад, бар’єри, огородження, парапети висотою не менше 110 см. Проте, якщо немає можливості застосувати такі засоби або замовник не хоче їх використовувати, існують індивідуальні засоби безпеки зі страхувальними точками. У цій ситуації люди, які перебувають на даху, повинні бути споряджені ременями та оснащені додатковими елементами захисту. Ремені та інші частини спорядження мають бути якісними – адже на кону здоров’я та життя людини. Під час роботи на висоті слід використовувати лише ремені, виготовлені відповідно до стандарту Технічного регламенту засобів індивідуального захисту.
Правила охорони праці встановлюють необхідність забезпечення безпеки працівників, але залишають значну свободу для замовника в цьому відношенні.
Законно, але не означає правильно, будувати будівлю зовсім без покрівельних систем захисту. Така пропозиція може зацікавити через її дещо нижчу вартість. Проблема з’являється через деякий час – коли необхідно виконати сервісні роботи, оглянути чи навіть очистити дах від снігу. Тоді виявляється, що працівники не можуть безпечно піднятися на дах. Ми намагаємося діяти на випередження та переконуємо передбачити заходи безпеки заздалегідь, бажано ще на етапі проектування. Додати їх пізніше, вже на існуючому об’єкті, можливо, але в будь-якому випадку це дорожче і складніше, порівнюючи з їх встановленням у процесі будівництва, коли на місці присутні спеціалісти з монтажу.

Які проблеми пов’язані з використанням систем захисту від падіння в сталевих будівлях?
У цьому питанні важлива обізнаність замовника та архітектора. Щороку внаслідок недбалого ставлення до безпеки – чи під час будівництва, чи під час подальшої експлуатації, через недостатню підготовку працівників, невикористання засобів індивідуального захисту, трапляються летальні випадки. Існує багато небезпек, від падіння з краю даху до втрати рівноваги та падіння через світлове вікно чи димову трубу. Останні часто відбуваються під час обслуговування, які, на жаль, іноді виконуються непристебнутими працівниками.
Ще одна небезпека, дуже важлива, на мій погляд, але, на жаль, применшена деякими проектувальниками, – це так зване маятникове коливання при падінні з зовнішніх кутів. Занадто довга мотузка може призвести навіть до удару об землю, не кажучи вже про перешкоди поблизу будівлі.
Якісно підібрана, спроектована та встановлена система захисту від падіння є буквально «інвестицією в безпеку», яка захищає майбутнє інвестора, роботодавця та безпосередніх користувачів. Отже, головний виклик не технічного, а ментального характеру: ми повинні усвідомлювати, що не можемо економити на безпеці, і бути в змозі переконати у цьому користувачів об’єкта. Звичайно, система має бути адаптована як до фінансових можливостей замовника, так і до технічних вимог. Однак у масштабі всього бюджету це настільки незначні витрати, що усунення ризику просто окупається. Водночас, є інвестори, які хочуть будувати якомога дешевше і намагаються відмовитися від додаткових витрат. Для них відправною точкою є ціна, а наша роль – пояснити доцільність цієї інвестиції.

Павел Костжевський,
проектувальник LLENTAB

Точка фіксації

Що можна сказати про вартість?
Ціновий діапазон надзвичайно широкий, як і рівень безпеки та зручності окремих рішень. У нас завжди є різні варіанти. Почнемо з найдешевших: одиночних, анкерних або клеєних точок страхування. Однак це ризиковано і навіть небезпечно для людини, яка перебуватиме на такому даху. Працівнику доведеться часто перемикатися з однієї точки на іншу, не забуваючи про правильність страхування, укорочення страхувального троса тощо. Це вимагає високого рівня підготовки та є обтяжливим у довгостроковій перспективі.
Збільшивши бюджет, ми можемо додати рейлінгову систему вздовж коньку. Користуватися нею, безумовно, комфортніше.
Встановлення парапету – найбільш комфортне і безпечне рішення. У цьому випадку працівникам не потрібно проходити спеціальне навчання, а сама система практично не вимагає обслуговування.

Система CWL – страхувальний трос

Система CWL – страхувальна рейка –  покрівля з ПВХ-мембрани

Система CWL – страхувальна рейка –  покрівля з профнастилу

Які переваги та недоліки, крім ціни, має кожен з видів систем безпеки?
Певною мірою це залежить від пріоритетів замовника. Звернемо увагу на кількість людей, які можуть одночасно працювати на даху, наприклад, прибирати сніг. У найдорожчому описаному варіанті обмежень в цьому плані практично немає. У найдешевшому варіанті на даху може перебувати максимум стільки працівників, скільки точок безпеки. До конькової рейки можна кріпитися на кожному другому полі, тобто через кожні 2,40 м.

Проектувальники LLENTAB використовують рішення CW Lundberg. Які переваги даної дахової системи безпеки для сталевих будівель?
Це шведська система, і Швеція має дуже суворі вимоги до дахової безпеки, відмова від якої загрожує дійсно суворим покаранням. Наприклад, відповідна безпека є обов’язковою під час зведення будівель LLENTAB.
Скандинавські компанії мають великий досвід роботи в суворому кліматі під тиском суворих стандартів. CW Lundberg спеціалізується виключно на системах дахової безпеки. Він здатний надати комплексні рішення будь-якої форми та розміру, адаптовані до високих та низьких дахів з різним кутом нахилу; рейки, троси, всі точки безпеки. Вироби досить прості, легкі в монтажі і при цьому відрізняються відмінною якістю і надійністю, що стосується як міцності, так стійкості до корозії. Крім того, компанія здатна доставити їх дуже швидко. Щоб підкреслити цей шведський професіоналізм, можна привести для прикладу їх регуляні навчання, документацію, результати досліджень, а також сертифікати. Та сорокарічна гарантія. Але, думаю, це тема для окремої розмови, тому зазначу лише, що на досвіді LLENTAB не було випадків, коли хтось користувався системою Lundberg в наших будівлях і вона не спрацювала.

Чи стає в нагоді скандинавський досвід у випадку незвичайних замовлень?
Іноді, зважаючи на особливі вимоги інвестора, або частіше через форму ділянки, будівлі мають ромбоподібну, Г-подібну або неправильну форму. На деяких покрівлях встановлюється технологічне обладнання. Якщо ми маємо справу з таким нестандартним об’єктом, можемо звернутися до спеціалізованого відділу CW Lundberg. Він надає нам аналіз проблеми, адаптує систему, оцінює ризики, наприклад ризики падіння, і вказує особливо небезпечні місця та оптимальні точки для монтажу страхування. Звичайно, така підтримка або тестування наших рішень зустрічається рідко. Переважну більшість справ ми вирішуємо самі.

Як використання дахових систем захисту в сталевих будівлях сприяє сталому розвитку?
Перш за все, слід зазначити, що зараз багато компаній зосереджені на сталому розвитку, включають його у свою стратегію розвитку та хочуть поділитися впровадженими рішеннями. Це також стає все більш важливим для клієнтів LLENTAB. У нашому випадку тема безпеки важлива для сталого розвитку в трьох її основних аспектах: безпека людини, захист навколишнього середовища та зниження витрат. Пріоритетом завжди є безпека. Падіння з висоти – а нагадаємо, що нинішні складські будівлі стають все вищими і вищими – несуть серйозну загрозу для здоров’я і життя працівників, а також людей, які перебувають біля будівлі; ми повинні звести ці ризики до абсолютного мінімуму. Охорона навколишнього середовища в цьому контексті насамперед означає захист навколишнього середовища від витоку фарби чи інших речовин, а також від падіння предметів з даху. У сфері фінансів ми маємо справу з певним парадоксом – адже кожна система безпеки трохи збільшує вартість інвестицій. Втім, скорочення витрат у цьому контексті – очевидна економія: подумайте лише про компенсації постраждалим від можливих нещасних випадків. І якщо оминути найтрагічніші події, залишається питання повсякденного використання. Робота на даху без відповідного захисту йде повільніше, а додатковий час, витрачений на обслуговування, також призводить до фінансових затрат.
Тема відновлюваної енергетики також пов’язана зі сталим розвитком. Фотоелектричні панелі дедалі частіше встановлюються в складських приміщеннях.
Дійсно, це стало стандартом. Інвестори, які замовляють нову будівлю, або вирішують встановити фотовольтаїку відразу, або хочуть мати цю можливість у майбутньому та вимагають від проектувальників належної підготовки даху. Хоча такі установки не вимагають постійного обслуговування, час від часу їх потрібно мити, обслуговувати та періодично перевіряти. Це передбачає більш часту присутність працівників на покрівлі, що робить заходи безпеки ще більш необхідними.
Говорячи про майбутнє: я думаю, що усвідомлення ролі безпеки зростає, і замовники акцентують на ній дедалі частіше.

Система CWL – страхувальний трос

Система CWL – страхувальний трос

Система CWL – точка фіксації

Система CWL – точка фіксації